SGE STAVEBNÍ s.r.o.

SOLÁRNÍ ELEKTRÁRNY


 

Solární elektrárny jsou v současné době opět v oblasti zájmu investorů. Díky rapidnímu nárůstu cen elektrické energie a plynu v druhé polovině roku 2021 narůstá jejich význam mimo jiné ve sféře rezidenčního bydlení. Instalace solární elektrárny na střechu rodinného či vícebytového domu v budoucnosti ušetří vlastníkům těchto nemovitostí nemalé finanční prostředky a navíc prospěje ke snižování emisí CO2.

Naše společnost se zaměřuje na instalace solárních elektráren menšího rozsahu, a to do 10 kWp. V oblasti bydlení se také snažíme optimalizovat využití vyrobené elektrické energie pro vlastníky nemovitostí. Jsme schopni přesně a především v online režimu měřit objem vyrobené elektřiny, ale také její spotřebu v rámci objektu jednotlivými technologiemi. Na základě těchto údajů lze například lépe navrhnout kapacitu baterií pro ukládání elektrické energie pro využití v době, kdy z principu není výroba energie ze slunce možná.

Rodinný dům a Solární elektrárna

Mnoho rodinných domů disponuje střešním pláštěm situovaným jižním směrem s možností dodatečného osazení fotovoltaických panelů. Typický rozměr jednoho panelu je kolem 200 x 100 cm a výkon se pohybuje kolem 400 Wp. Z našeho pohledu má smysl řešit instalaci FVE již ve chvíli, kdy se na objekt podaří osadit šest kusů panelů. Vhodná je kombinace solárních panelů s bateriovým úložištěm. Pak lze využívat vyrobenou elektrickou energii i v nočních hodinách. Velmi výhodné je vyrobenou elektrickou energií napájet spotřebiče se stálým odběrem.

Typické příklady spotřebičů se stálým odběrem elektrické energie a uvedenou běžnou spotřebou:

  • lednice ... 18 - 40 W
  • prvky internetové konektivity (routery, switche) ... 5 - 30 W
  • kamerové systémy ... 40 - 200 W
  • zvonkové systémy nebo systémy domácího (video)telefonu ... 5 - 15 W
  • systémy rekuperace ... 60 - 400 W
  • napájecí systémy plynových kotlů vč. napájení oběhových čerpadel ... 30 - 200 W
  • elektronické zabezpečovací systémy ... 10 - 30 W
  • trvale připojené spotřebiče běžného RD ve standby modu ... 15 - 30 W

Z uvedených hodnot je zřejmé, že stálá spotřeba elektrické energie není úplně zanedbatelná. Při vhodném navržení fotovoltaické elektrárny mohou být tyto spotřeby kryty v rámci roku až ze 70 % z energie získané ze slunce.

 

Jestliže potřebujete realizovat jakékoliv stavební práce, rádi Vám předložíme technologickou i cenovou nabídku. Schůzku s naším technikem si můžete domluvit na telefonu 283 870 824, nebo pomocí E-mailu.